Strony

piątek, 16 listopada 2012

December Daily cover

Nareszcie przyszedł ten dzień, kiedy postanowiłam założyć bloga o moich scrapowych wypocinach. Myślałam nad tym od dłuższego czasu, ale zawsze coś było ważniejsze, jednak dzisiaj postanowiłam się za to wziąć. :)
Jestem Kasia, dla znajomych Katarzyna, Kat. Mieszkam w Warszawie i scrapuję od ponad 18 miesięcy.

The day when I decided to start blogging has finally arrived! I've been thinking about it for last few weeks, but I just didn't have enough time (excuses, excuses ;) ) so today is THIS day! 
I'm Kasia - for friends Katarzyna or Kat (especially my american craft sisters) I live in Warsaw and I'm a crafter for about 18 months.

Nie lubię pisać wstępów, więc przejdźmy do rzeczy. :)
Od kilku tygodni w moim domu mam już Boże Narodzenie (nie żebym narzekała ;)) to moja ulubiona pora roku i nie mogłam się doczekać kiedy wyjmę świąteczne papiery i inne gadżety i zacznę pracować!

I really don't like writing forewords, let's get down to the nitty-gritty!
I feel Christmas since I started making some Christmas tags, I already listened to Christmas songs and I really enjoy it because Christmas is my favorite time of the year. I just couldn't wait to start making Christmas projects.


Zaczęłam mój grudniownik, nie bardzo wiedziałam jak się za niego wziąć, bo to mój pierwszy! Wyjęłam wszystko z szuflady, przeglądałam, wybrałam papiery i zrobiłam okładkę. Prostą ale moim zdaniem efektowną.

I've started making my December Daily. To be honest i didn't know how to make it because it's my first one, that's why i took out all of my Christmas stash, chose some papers, glitter alphabet (btw have I told you that I love glitter? :D ) some doilies and here you are, I have my cover done :) It's very simple, but I think nice, isn't it?


użyłam I used
alfabet American Crafts, American Crafts alphabet
papier z kolekcji Primy - North Country , a paper from Prima "North Country"collection
Pearl maker and glitter!!!! :)

Mam nadzieję, że chociaż troszkę się podoba :)

Hope you like it a bit ;)

16 komentarzy:

 1. wow! that was a great first post! i love the love the cover of your december daily- especially that beautiful snowy scene, is that a card? is that your city? i will start checking your blog so i don't miss any posts! would love to see lots of photos of your city and what your everyday life is like. xoxoox julie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This is not a card, i just printed an image out, i found it on pinterest - if you want i can send it to you sweetheart :) i will try to post pictures from my city !!! :* <3

   Usuń
  2. oh, yes i would love a link to the picture and also love to see photos of your city, especially with snow! xoxoxo

   Usuń
 2. Hi, Kat!!! Just arriving to your new home!! :-) Love the background of your blog and your December Daily is so beautiful, what wonderful first image! Hope see it plenty of good moments very soon!! Big hug from Spain!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh thanks darling!!! I cant wait to start decorating the pages :D

   Usuń
 3. super <3 strasznie mi się podoba <3 masz talent kochanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. świetna album, zimowa grafika przepiękna! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) dziękuję! już nie mogę się doczekać jak zacznę go zapełniać!

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) to mój pierwszy i nie chciałam żeby wyglądał typowo świątecznie tylko tak bardziej zimowo - za to w środku na pewno będzie bardzo świątecznie :D

   Usuń
 6. Thank you for sharing your beautiful work.

  OdpowiedzUsuń